AVX Corporation 1825HC152MAT3A\SB
1825HC152MAT3A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1825HC152MAT3A\SB
Brief Description
CAP CER 1500PF 3KV X7R 1825
Datasheet Download
1825HC152MAT3A\SB.pdf
Availability of 1825HC152MAT3A\SB
QUANTITY
1825HC152MAT3A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825HC152MAT3A\SB
Internal Part NumberEIS-1825HC152MAT3A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825HC152MAT3A\SB
Related Links1825HC15, 1825HC152MAT3A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825HC152MAT3A\SB Details Description
Related parts for 1825HC152MAT3A\SB
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 28.6363MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
EMITTER UV 387NM 30A MODULE datasheet.pdf