AVX Corporation 1825JA330KAT1A
1825JA330KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1825JA330KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 33PF 4KV NP0 1825
Datasheet Download
1825JA330KAT1A.pdf
Availability of 1825JA330KAT1A
QUANTITY
1825JA330KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825JA330KAT1A
Internal Part NumberEIS-1825JA330KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4000V (4kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825JA330KAT1A
Related Links1825JA3, 1825JA330KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825JA330KAT1A Details Description
Related parts for 1825JA330KAT1A
IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 20NS 256LFBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS .085 IDC BLACK datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V CH 0603 datasheet.pdf
D SUB MA 15 POLE METALLIZED PLAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf