AVX Corporation 1825SC102KAT1AJ
1825SC102KAT1AJ picture photo
Mfg. Part Number
1825SC102KAT1AJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1825
Datasheet Download
1825SC102KAT1AJ.pdf
Availability of 1825SC102KAT1AJ
QUANTITY
1825SC102KAT1AJ Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825SC102KAT1AJ
Internal Part NumberEIS-1825SC102KAT1AJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825SC102KAT1AJ
Related Links1825SC1, 1825SC102KAT1AJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825SC102KAT1AJ Details Description
Related parts for 1825SC102KAT1AJ
RES 0.75 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 30W 1% TO218 datasheet.pdf
RES 0.453 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
TBELGHT 100W120V60 HZ 3'CDENDUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf