AVX Corporation 1825SC183KAT9A
1825SC183KAT9A picture photo
Mfg. Part Number
1825SC183KAT9A
Brief Description
CAP CER 0.018UF 1.5KV X7R 1825
Datasheet Download
1825SC183KAT9A.pdf
Availability of 1825SC183KAT9A
QUANTITY
1825SC183KAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825SC183KAT9A
Internal Part NumberEIS-1825SC183KAT9A
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825SC183KAT9A
Related Links1825SC1, 1825SC183KAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825SC183KAT9A Details Description
Related parts for 1825SC183KAT9A
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC CLOCKED FIFO MEMORY 132-QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HEADR 42POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS W/PIN INLINE R/A datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf