AVX Corporation 1825SC273KAT9A
1825SC273KAT9A picture photo
Mfg. Part Number
1825SC273KAT9A
Brief Description
CAP CER 0.027UF 1.5KV X7R 1825
Datasheet Download
1825SC273KAT9A.pdf
Availability of 1825SC273KAT9A
QUANTITY
1825SC273KAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825SC273KAT9A
Internal Part NumberEIS-1825SC273KAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825SC273KAT9A
Related Links1825SC2, 1825SC273KAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825SC273KAT9A Details Description
Related parts for 1825SC273KAT9A
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .050 SMD datasheet.pdf
TXRX 1X9 ATM MMF 622MBPS PLASTIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
LM 5.08/90/14 BK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN TERM BLK CVR 29POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14DIP datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 100VDC RDL datasheet.pdf