AVX Corporation 1825SC471KATME
1825SC471KATME picture photo
Mfg. Part Number
1825SC471KATME
Brief Description
CAP CER 470PF 1.5KV X7R 1825
Datasheet Download
1825SC471KATME.pdf
Availability of 1825SC471KATME
QUANTITY
1825SC471KATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825SC471KATME
Internal Part NumberEIS-1825SC471KATME
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825SC471KATME
Related Links1825SC4, 1825SC471KATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825SC471KATME Details Description
Related parts for 1825SC471KATME
FIXED IND 18NH 130MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
OSC XO 66.6666MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5V 200MA REGULATED datasheet.pdf
INSULATING TAPE 10METERS datasheet.pdf
CAP CER 7500PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
LED ORANGE-RED CLEAR ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HOUSING 40POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 750NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf