AVX Corporation 1825SC472KAT3A\SB
1825SC472KAT3A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1825SC472KAT3A\SB
Brief Description
CAP CER 4700PF 1.5KV X7R 1825
Datasheet Download
1825SC472KAT3A\SB.pdf
Availability of 1825SC472KAT3A\SB
QUANTITY
1825SC472KAT3A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825SC472KAT3A\SB
Internal Part NumberEIS-1825SC472KAT3A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825SC472KAT3A\SB
Related Links1825SC47, 1825SC472KAT3A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825SC472KAT3A\SB Details Description
Related parts for 1825SC472KAT3A\SB
FILTER 3-TERM 150MHZ 300MA SMD datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V Y5V 1206 datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE ADV EMC/RFI 30A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES SMD 7K OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SEATING TL ASSY, STD 4PR datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf