AVX Corporation 1825WA102JAT1AJ
1825WA102JAT1AJ picture photo
Mfg. Part Number
1825WA102JAT1AJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 2.5KV NP0 1825
Datasheet Download
1825WA102JAT1AJ.pdf
Availability of 1825WA102JAT1AJ
QUANTITY
1825WA102JAT1AJ Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825WA102JAT1AJ
Internal Part NumberEIS-1825WA102JAT1AJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825WA102JAT1AJ
Related Links1825WA1, 1825WA102JAT1AJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825WA102JAT1AJ Details Description
Related parts for 1825WA102JAT1AJ
HEAT SHRINK BLK 1/4" X 6" 14PC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 33MHZ MQFP-144 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PET 1/4 BK 200' datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM BEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 430UH 111MA 10.6 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT RA datasheet.pdf