AVX Corporation 1825WA561KATME
1825WA561KATME picture photo
Mfg. Part Number
1825WA561KATME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 2.5KV NP0 1825
Datasheet Download
1825WA561KATME.pdf
Availability of 1825WA561KATME
QUANTITY
1825WA561KATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825WA561KATME
Internal Part NumberEIS-1825WA561KATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825WA561KATME
Related Links1825WA5, 1825WA561KATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825WA561KATME Details Description
Related parts for 1825WA561KATME
IC REG LDO 5V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
MCU 8BIT 16KB FLASH 44-LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 20MA TSOT23-8 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 7.3A 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 51C S 24" RBW JACKS NI datasheet.pdf
LIGHTED PB WHITE datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf