AVX Corporation 1825WC472KAT1A\SB
1825WC472KAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1825WC472KAT1A\SB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 2.5KV X7R 1825
Datasheet Download
1825WC472KAT1A\SB.pdf
Availability of 1825WC472KAT1A\SB
QUANTITY
1825WC472KAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825WC472KAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-1825WC472KAT1A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825WC472KAT1A\SB
Related Links1825WC47, 1825WC472KAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825WC472KAT1A\SB Details Description
Related parts for 1825WC472KAT1A\SB
IDC CABLE - MPL40K/MC40M/MPL40K datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 300NS 28DIP datasheet.pdf
CIR BRKR 600MA 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A W/SCREW 50POS datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY 5POS VERT TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 32POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 38MA 17 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
BEND RELIEF 5.7MM GRN datasheet.pdf