Switchcraft Inc. 18280-3PG-318
18280-3PG-318 picture photo
Mfg. Part Number
18280-3PG-318
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS INLINE PIN
Datasheet Download
18280-3PG-318.pdf
Availability of 18280-3PG-318
QUANTITY
18280-3PG-318 Order Process
Ship out your order
Specifications of 18280-3PG-318
Internal Part NumberEIS-18280-3PG-318
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMicro-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishThermoplastic
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC/DC
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18280-3PG-318
Related Links18280-, 18280-3PG-318 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
18280-3PG-318 Details Description
Related parts for 18280-3PG-318
RES SMD 340 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 50K 3-WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ9 M32 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A 8DFN datasheet.pdf
CONNECTING SOCKET FOR G6DS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
RES 1.82 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf