NorComp 183-015-113R181
183-015-113R181 picture photo
Mfg. Part Number
183-015-113R181
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
183-015-113R181.pdf
Availability of 183-015-113R181
QUANTITY
183-015-113R181 Order Process
Ship out your order
Specifications of 183-015-113R181
Internal Part NumberEIS-183-015-113R181
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents183-015-113R181 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model183-015-113R(1x,4x,54,57)1.pdf183-015-113R(1x,4x,54,57)1.stp183-015-113R(1x,4x,54,57)1.igs
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series183
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGround Strap, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)183-015-113R181
Related Links183-015, 183-015-113R181 Datasheet, NorComp Distributor
183-015-113R181 Details Description
Related parts for 183-015-113R181
CABLE CLAMP CLEAR 1 3/8" DIA datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .600 32POS datasheet.pdf
IC XLATOR DUAL TTL-PECL DF 8SOIC datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 7.5W datasheet.pdf
FINGER COTS WHITE LARGE 720PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 365 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
KIT INDUCTOR 2220-T SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf