NorComp 183-037-113R161
183-037-113R161 picture photo
Mfg. Part Number
183-037-113R161
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
183-037-113R161.pdf
Availability of 183-037-113R161
QUANTITY
183-037-113R161 Order Process
Ship out your order
Specifications of 183-037-113R161
Internal Part NumberEIS-183-037-113R161
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents183-037-113R161 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model183-037-113R(1x,4x,54,57)1.pdf183-037-113R(1x,4x,54,57)1.stp183-037-113R(1x,4x,54,57)1.igs
Standard Package40
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGround Strap, Grounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)183-037-113R161
Related Links183-037, 183-037-113R161 Datasheet, NorComp Distributor
183-037-113R161 Details Description
Related parts for 183-037-113R161
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
HEAT SHRINK THICK ADH BLK 1.5X9" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F OLIVE datasheet.pdf