Cornell Dubilier Electronics 184103K250RAA-F
184103K250RAA-F picture photo
Mfg. Part Number
184103K250RAA-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
184103K250RAA-F.pdf
Availability of 184103K250RAA-F
QUANTITY
184103K250RAA-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 184103K250RAA-F
Internal Part NumberEIS-184103K250RAA-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series184
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.138" W (10.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)184103K250RAA-F
Related Links184103K, 184103K250RAA-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
184103K250RAA-F Details Description
Related parts for 184103K250RAA-F
IC HEX INVERTER 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONTINUITY TEST PROBE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf
OPEN COMM GTWY W/GPS datasheet.pdf
RES 220 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf