Cornell Dubilier Electronics 184103K630RCB-F
184103K630RCB-F picture photo
Mfg. Part Number
184103K630RCB-F
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
184103K630RCB-F.pdf
Availability of 184103K630RCB-F
QUANTITY
184103K630RCB-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 184103K630RCB-F
Internal Part NumberEIS-184103K630RCB-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,200
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)184103K630RCB-F
Related Links184103K, 184103K630RCB-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
184103K630RCB-F Details Description
Related parts for 184103K630RCB-F
TERM BLK CONNECT(PE)W/CAP GRNYEL datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2A 32VDC 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 5TSSOP datasheet.pdf
CABLE 5COND 22AWG BLACK 328.1' datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.87 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CABLE 15COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
LMTSW PG13 WOBBLE SPRING datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf