Cornell Dubilier Electronics 184104J250RCA-F
184104J250RCA-F picture photo
Mfg. Part Number
184104J250RCA-F
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
184104J250RCA-F.pdf
Availability of 184104J250RCA-F
QUANTITY
184104J250RCA-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 184104J250RCA-F
Internal Part NumberEIS-184104J250RCA-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,200
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)184104J250RCA-F
Related Links184104J, 184104J250RCA-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
184104J250RCA-F Details Description
Related parts for 184104J250RCA-F
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 60W datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARD EDGE 10POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN SOCKET RCPT .013-.020 TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf