Cornell Dubilier Electronics 184152J630RAA-F
184152J630RAA-F picture photo
Mfg. Part Number
184152J630RAA-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1500PF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
184152J630RAA-F.pdf
Availability of 184152J630RAA-F
QUANTITY
184152J630RAA-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 184152J630RAA-F
Internal Part NumberEIS-184152J630RAA-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series184
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.138" W (10.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)184152J630RAA-F
Related Links184152J, 184152J630RAA-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
184152J630RAA-F Details Description
Related parts for 184152J630RAA-F
IC REG LDO ADJ 0.5A SOT223 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DL R/A TIN T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
LED CBI 5MM BICLR RED/GRN 0.500" datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf