Cornell Dubilier Electronics 184152J630RAB-F
184152J630RAB-F picture photo
Mfg. Part Number
184152J630RAB-F
Brief Description
CAP FILM 1500PF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
184152J630RAB-F.pdf
Availability of 184152J630RAB-F
QUANTITY
184152J630RAB-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 184152J630RAB-F
Internal Part NumberEIS-184152J630RAB-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.138" W (10.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)184152J630RAB-F
Related Links184152J, 184152J630RAB-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
184152J630RAB-F Details Description
Related parts for 184152J630RAB-F
CONN HEADER .100 DUAL STR 44POS datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IGBT MOD 6PAC 1200V 100A NF SER datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf