Cornell Dubilier Electronics 184153K400RBB-F
184153K400RBB-F picture photo
Mfg. Part Number
184153K400RBB-F
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
184153K400RBB-F.pdf
Availability of 184153K400RBB-F
QUANTITY
184153K400RBB-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 184153K400RBB-F
Internal Part NumberEIS-184153K400RBB-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.157" W (10.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)184153K400RBB-F
Related Links184153K, 184153K400RBB-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
184153K400RBB-F Details Description
Related parts for 184153K400RBB-F
FUSE GLASS 100MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 231VC SMB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 39POS PIN datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 52POS DUAL PCB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW SOD123 datasheet.pdf