Cornell Dubilier Electronics 184273J250RBB-F
184273J250RBB-F picture photo
Mfg. Part Number
184273J250RBB-F
Brief Description
CAP FILM 0.027UF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
184273J250RBB-F.pdf
Availability of 184273J250RBB-F
QUANTITY
184273J250RBB-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 184273J250RBB-F
Internal Part NumberEIS-184273J250RBB-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.157" W (10.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)184273J250RBB-F
Related Links184273J, 184273J250RBB-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
184273J250RBB-F Details Description
Related parts for 184273J250RBB-F
OSC XO 29.4912MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-12V 2500RES 2M datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT 2MM SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 24V 1.25A datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT PIN datasheet.pdf