Cornell Dubilier Electronics 184393K250RBA-F
184393K250RBA-F picture photo
Mfg. Part Number
184393K250RBA-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
184393K250RBA-F.pdf
Availability of 184393K250RBA-F
QUANTITY
184393K250RBA-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 184393K250RBA-F
Internal Part NumberEIS-184393K250RBA-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series184
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.157" W (10.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)184393K250RBA-F
Related Links184393K, 184393K250RBA-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
184393K250RBA-F Details Description
Related parts for 184393K250RBA-F
CONV DC/DC 8W 48VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 1.6A SYNC 8WSON datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO DUAL 600MA BUCK 14SON datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 12VOUT 10W datasheet.pdf
PLIER 6 EXTRA LONG NDL NN7776G datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS PNL MNT PIN datasheet.pdf