Cornell Dubilier Electronics 184472J400RAA-F
184472J400RAA-F picture photo
Mfg. Part Number
184472J400RAA-F
Brief Description
CAP FILM 4700PF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
184472J400RAA-F.pdf
Availability of 184472J400RAA-F
QUANTITY
184472J400RAA-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 184472J400RAA-F
Internal Part NumberEIS-184472J400RAA-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.138" W (10.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)184472J400RAA-F
Related Links184472J, 184472J400RAA-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
184472J400RAA-F Details Description
Related parts for 184472J400RAA-F
LED ORANGE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 85KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P-11POS OPEN FRM datasheet.pdf
B&K PRECISION PACK datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 2POS BLACK datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 20COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf