Cornell Dubilier Electronics 184473J100RAB-F
184473J100RAB-F picture photo
Mfg. Part Number
184473J100RAB-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
184473J100RAB-F.pdf
Availability of 184473J100RAB-F
QUANTITY
184473J100RAB-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 184473J100RAB-F
Internal Part NumberEIS-184473J100RAB-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series184
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.138" W (10.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)184473J100RAB-F
Related Links184473J, 184473J100RAB-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
184473J100RAB-F Details Description
Related parts for 184473J100RAB-F
TRANS NPN 300V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 4.7K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 24AWG .100 WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 28POS W/INSERTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DIODE GEN 75V 200MA MICROMELF datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 200MA 5.3 OHM datasheet.pdf