Cornell Dubilier Electronics 185223K250RCA-F
185223K250RCA-F picture photo
Mfg. Part Number
185223K250RCA-F
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
185223K250RCA-F.pdf
Availability of 185223K250RCA-F
QUANTITY
185223K250RCA-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 185223K250RCA-F
Internal Part NumberEIS-185223K250RCA-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)185223K250RCA-F
Related Links185223K, 185223K250RCA-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
185223K250RCA-F Details Description
Related parts for 185223K250RCA-F
CONN HEADER 6POS DUAL VERT TIN datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 58PS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 24BIT 28SSOP datasheet.pdf
RES 1.3M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.2A 150 MOHM SMD datasheet.pdf