Cornell Dubilier Electronics 185273J100RAB-F
185273J100RAB-F picture photo
Mfg. Part Number
185273J100RAB-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.027UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
185273J100RAB-F.pdf
Availability of 185273J100RAB-F
QUANTITY
185273J100RAB-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 185273J100RAB-F
Internal Part NumberEIS-185273J100RAB-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series185
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)185273J100RAB-F
Related Links185273J, 185273J100RAB-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
185273J100RAB-F Details Description
Related parts for 185273J100RAB-F
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 2POS DUAL R/A GOLD SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 500A AC/DC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15V SIP DL datasheet.pdf
IC OSC NCO 25.6MHZ 84-PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IP CORE DDR SDRAM CTLR XPLD datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf