Cornell Dubilier Electronics 185332K400RCA-F
185332K400RCA-F picture photo
Mfg. Part Number
185332K400RCA-F
Brief Description
CAP FILM 3300PF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
185332K400RCA-F.pdf
Availability of 185332K400RCA-F
QUANTITY
185332K400RCA-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 185332K400RCA-F
Internal Part NumberEIS-185332K400RCA-F
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)185332K400RCA-F
Related Links185332K, 185332K400RCA-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
185332K400RCA-F Details Description
Related parts for 185332K400RCA-F
CONV DC-DC 5W 24VIN 15VOUT DUAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BCK 2.5V 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.05UF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm Series 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 16.5 OHM 1% 5W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS CABLE SKT datasheet.pdf