Cornell Dubilier Electronics 185333J100RCB-F
185333J100RCB-F picture photo
Mfg. Part Number
185333J100RCB-F
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
185333J100RCB-F.pdf
Availability of 185333J100RCB-F
QUANTITY
185333J100RCB-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 185333J100RCB-F
Internal Part NumberEIS-185333J100RCB-F
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)185333J100RCB-F
Related Links185333J, 185333J100RCB-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
185333J100RCB-F Details Description
Related parts for 185333J100RCB-F
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC UART DUAL W/FIFO 44-PLCC datasheet.pdf
RES WW 2W 1 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC V-LEVEL TRANSL BI-DIR SC70-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN FPC VERT 16POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 22UF 25V Y5U 2220 datasheet.pdf
CONN DSUB ADPTR FILTER 9POS datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 3MM SQ LPRO .188" datasheet.pdf