Cornell Dubilier Electronics 185473J250RFA-F
185473J250RFA-F picture photo
Mfg. Part Number
185473J250RFA-F
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
185473J250RFA-F.pdf
Availability of 185473J250RFA-F
QUANTITY
185473J250RFA-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 185473J250RFA-F
Internal Part NumberEIS-185473J250RFA-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)185473J250RFA-F
Related Links185473J, 185473J250RFA-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
185473J250RFA-F Details Description
Related parts for 185473J250RFA-F
RES 28.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
COMMUNICATIONS MODULE CANOPEN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LMK04805 datasheet.pdf
SC 3.81/14/135F 3.2SN GN BX datasheet.pdf
CABLE MOUNT ADH datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE SKT datasheet.pdf