Cornell Dubilier Electronics 185682J250RAA-F
185682J250RAA-F picture photo
Mfg. Part Number
185682J250RAA-F
Brief Description
CAP FILM 6800PF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
185682J250RAA-F.pdf
Availability of 185682J250RAA-F
QUANTITY
185682J250RAA-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 185682J250RAA-F
Internal Part NumberEIS-185682J250RAA-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)185682J250RAA-F
Related Links185682J, 185682J250RAA-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
185682J250RAA-F Details Description
Related parts for 185682J250RAA-F
MOSFET N-CH 60V 45A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf