Cornell Dubilier Electronics 185682J400RCA-F
185682J400RCA-F picture photo
Mfg. Part Number
185682J400RCA-F
Brief Description
CAP FILM 6800PF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
185682J400RCA-F.pdf
Availability of 185682J400RCA-F
QUANTITY
185682J400RCA-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 185682J400RCA-F
Internal Part NumberEIS-185682J400RCA-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)185682J400RCA-F
Related Links185682J, 185682J400RCA-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
185682J400RCA-F Details Description
Related parts for 185682J400RCA-F
RES SMD 1.78KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN MED IEC INLET 15A datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.45A 50 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 25A SCREW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
9POS F R/A .318 TYP1 FILTER datasheet.pdf