Cornell Dubilier Electronics 185682J400RCB-F
185682J400RCB-F picture photo
Mfg. Part Number
185682J400RCB-F
Brief Description
CAP FILM 6800PF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
185682J400RCB-F.pdf
Availability of 185682J400RCB-F
QUANTITY
185682J400RCB-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 185682J400RCB-F
Internal Part NumberEIS-185682J400RCB-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)185682J400RCB-F
Related Links185682J, 185682J400RCB-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
185682J400RCB-F Details Description
Related parts for 185682J400RCB-F
HOOK-UP STRND 24AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
CBL RIBN 23COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG CMOS PWRDN 50PPM datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS STR 2MM SMD AU datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf