Cornell Dubilier Electronics 185683K63RAB-F
185683K63RAB-F picture photo
Mfg. Part Number
185683K63RAB-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
185683K63RAB-F.pdf
Availability of 185683K63RAB-F
QUANTITY
185683K63RAB-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 185683K63RAB-F
Internal Part NumberEIS-185683K63RAB-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series185
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)185683K63RAB-F
Related Links185683K, 185683K63RAB-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
185683K63RAB-F Details Description
Related parts for 185683K63RAB-F
BRAID SLEEVING EXPAND 1/8" BLACK datasheet.pdf
SOCKET BARRIER STRIP 4CIRC SL datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A TO220-5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 5W T18 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN PLUG STEREO 6.3MM R/A datasheet.pdf
RECTIFIER MOD 1800V 90A DUAL DK datasheet.pdf
ENCODER 3CH 5000CPR 8MM datasheet.pdf
High Precision 5 V Reference IC datasheet.pdf