Cornell Dubilier Electronics 185683K63RAB-F
185683K63RAB-F picture photo
Mfg. Part Number
185683K63RAB-F
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
185683K63RAB-F.pdf
Availability of 185683K63RAB-F
QUANTITY
185683K63RAB-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 185683K63RAB-F
Internal Part NumberEIS-185683K63RAB-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)185683K63RAB-F
Related Links185683K, 185683K63RAB-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
185683K63RAB-F Details Description
Related parts for 185683K63RAB-F
CONN HEADER VERT .100 5POS 15AU datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
Connector Receptacle USB mini B 5 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 20A TO220AC datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 30A TO262 datasheet.pdf
CAP ALUM 400UF 20% 150V FLATPACK datasheet.pdf