Cornell Dubilier Electronics 185684J50RFA-F
185684J50RFA-F picture photo
Mfg. Part Number
185684J50RFA-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
185684J50RFA-F.pdf
Availability of 185684J50RFA-F
QUANTITY
185684J50RFA-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 185684J50RFA-F
Internal Part NumberEIS-185684J50RFA-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series185
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC30V
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)185684J50RFA-F
Related Links185684J, 185684J50RFA-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
185684J50RFA-F Details Description
Related parts for 185684J50RFA-F
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 12 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
RES 7.15 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
LED PMI 8MM YLW 6V SNAP-FIT datasheet.pdf
RES 17.5K OHM 1W 5% RADIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf