Cornell Dubilier Electronics 185824J50RGA-F
185824J50RGA-F picture photo
Mfg. Part Number
185824J50RGA-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.82UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
185824J50RGA-F.pdf
Availability of 185824J50RGA-F
QUANTITY
185824J50RGA-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 185824J50RGA-F
Internal Part NumberEIS-185824J50RGA-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series185
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.82µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC30V
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)185824J50RGA-F
Related Links185824J, 185824J50RGA-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
185824J50RGA-F Details Description
Related parts for 185824J50RGA-F
BOX ABS GRAY 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOEIAJ datasheet.pdf
RES MO 1W 2.21K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 100K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 15.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
15POS F R/A .590 TY4 PCB CL datasheet.pdf