NorComp 186-015-192L551
186-015-192L551 picture photo
Mfg. Part Number
186-015-192L551
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable
Datasheet Download
186-015-192L551.pdf
Availability of 186-015-192L551
QUANTITY
186-015-192L551 Order Process
Ship out your order
Specifications of 186-015-192L551
Internal Part NumberEIS-186-015-192L551
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series186
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationIDC, Ribbon Cable
FeaturesFeed Through, Strain Relief
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating1A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)186-015-192L551
Related Links186-015, 186-015-192L551 Datasheet, NorComp Distributor
186-015-192L551 Details Description
Related parts for 186-015-192L551
IC SWITCH SPST 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10V 20% 0805 datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 143MHZ 90FBGA datasheet.pdf
LEVER PLASTIC ROLL FOR WL SWITCH datasheet.pdf
EUROCARD TYPE C datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 1" datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
SOCKET 2.54MM 20 PINS datasheet.pdf
CAP FILM 4.3UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf