Illinois Capacitor 186KXM100M
186KXM100M picture photo
Mfg. Part Number
186KXM100M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 18UF 20% 100V THRU HOLE
Datasheet Download
186KXM100M.pdf
Availability of 186KXM100M
QUANTITY
186KXM100M Order Process
Ship out your order
Specifications of 186KXM100M
Internal Part NumberEIS-186KXM100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXM
PackagingBulk
Capacitance18µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.3683 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current155mA
Impedance1.863 Ohm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)186KXM100M
Related Links186KX, 186KXM100M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
186KXM100M Details Description
Related parts for 186KXM100M
RES 536K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DELAY LINE 50NS 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC QUAD PLL VCXO FOR HDTV 28QSOP datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 22POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf