Illinois Capacitor 187UVR016MFBJ
187UVR016MFBJ picture photo
Mfg. Part Number
187UVR016MFBJ
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 180UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
187UVR016MFBJ.pdf
Availability of 187UVR016MFBJ
QUANTITY
187UVR016MFBJ Order Process
Ship out your order
Specifications of 187UVR016MFBJ
Internal Part NumberEIS-187UVR016MFBJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesUVR
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.1052 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsDecoupling
Ripple Current4.04A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.484" (12.30mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)187UVR016MFBJ
Related Links187UVR, 187UVR016MFBJ Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
187UVR016MFBJ Details Description
Related parts for 187UVR016MFBJ
SWITCH KNOB TAPERED 0.937" BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 8POS TIN datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 1.1A 118 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 240VAC datasheet.pdf