NorComp 189-037-313R451
189-037-313R451 picture photo
Mfg. Part Number
189-037-313R451
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
189-037-313R451.pdf
Availability of 189-037-313R451
QUANTITY
189-037-313R451 Order Process
Ship out your order
Specifications of 189-037-313R451
Internal Part NumberEIS-189-037-313R451
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents189-037-313R451 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model189-037-313.pdf189-037-313Rxx1.stp189-037-313Rxx1.igs
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series189
PackagingTray
Connector StyleD-Sub - Stacked
Connector TypePlug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets
Number of Positions37, 37
Number of Rows2, 2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C); 4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)189-037-313R451
Related Links189-037, 189-037-313R451 Datasheet, NorComp Distributor
189-037-313R451 Details Description
Related parts for 189-037-313R451
IC FPGA 189 I/O 240QFP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP MICA 0.016UF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
PLUG 7POS 80 DEG GRY/BLU 4.0-5.2 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 60 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf
NON-HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf