Integrated Device Technology (IDT) 1893CY-10LF
1893CY-10LF picture photo
Mfg. Part Number
1893CY-10LF
Manufacturer
Product Category
Interface - Controllers
Brief Description
PHYCEIVER LOW PWR 3.3V 64-TQFP
Datasheet Download
1893CY-10LF.pdf
Availability of 1893CY-10LF
QUANTITY
1893CY-10LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 1893CY-10LF
Internal Part NumberEIS-1893CY-10LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product3.3-V 10Base-T/100Base-TX Integrated PHYceiver™
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 23/Jan/2015
PCN Design/SpecificationAssembly Lot Number Scheme 12/Oct/2013
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Controllers
SeriesPHYceiver™
PackagingTray
ProtocolEthernet
FunctionPhysical Layer Controller
InterfaceParallel
Standards10/100 Base-T/TX PHY
Voltage - Supply3.15 V ~ 3.47 V
Current - Supply-
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1893CY-10LF
Related Links1893C, 1893CY-10LF Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
1893CY-10LF Details Description
Related parts for 1893CY-10LF
FIXED IND 270UH 2.8A 140 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 430NM 10MCD BLUE datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
DIGITAL LASER AMP CBL TYPE PNP datasheet.pdf
PGS GRAPHITE SHEET datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.6A datasheet.pdf