Vishay Semiconductor/Diodes Division 189NQ135
189NQ135 picture photo
Mfg. Part Number
189NQ135
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 135V 180A HALF-PAK
Datasheet Download
189NQ135.pdf
Availability of 189NQ135
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
189NQ135 Order Process
Ship out your order
Specifications of 189NQ135
Internal Part NumberEIS-189NQ135
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)135V
Current - Average Rectified (Io)180A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.07V @ 180A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr4.5mA @ 135V
Capacitance @ Vr, F4500pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-67 HALF-PAK
Supplier Device PackageHALF-PAK
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)189NQ135
Related Links189N, 189NQ135 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
189NQ135 Details Description
Related parts for 189NQ135
IC UART 64BYTE 32HVQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.5V 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 95MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 150 OHM 9W 5% AXIAL datasheet.pdf
JUMPER OVER BARRIER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T SOLDER LUG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf