Vishay Semiconductor/Diodes Division 18TQ035STRL
18TQ035STRL picture photo
Mfg. Part Number
18TQ035STRL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 35V 18A D2PAK
Datasheet Download
18TQ035STRL.pdf
Availability of 18TQ035STRL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
18TQ035STRL Order Process
Ship out your order
Specifications of 18TQ035STRL
Internal Part NumberEIS-18TQ035STRL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io)18A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 18A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2.5mA @ 35V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18TQ035STRL
Related Links18TQ0, 18TQ035STRL Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
18TQ035STRL Details Description
Related parts for 18TQ035STRL
CAP CER 56PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16K FLASH 44-LQFP datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165CABGA datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK K OS 5KW datasheet.pdf
SHEET COPPER FL 12.7X50.8MM 5/PK datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HELASIGN .5 X .5 X1.5 240/PK datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A 2DFN datasheet.pdf