Aries Electronics, Inc. 19-002-152FB
19-002-152FB picture photo
Mfg. Part Number
19-002-152FB
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE 19POS .100 JUMPER 2 INCH
Datasheet Download
19-002-152FB.pdf
Availability of 19-002-152FB
QUANTITY
19-002-152FB Order Process
Ship out your order
Specifications of 19-002-152FB
Internal Part NumberEIS-19-002-152FB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series152FB
Cable TypeRibbon
Number of Conductors19
Pitch0.100" (2.54mm)
Length2.00" (50.80mm)
Length - Exposed Ends0.125" (3.18mm)
Termination StyleCompletely Exposed Wires on Both Sides with Protective Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)19-002-152FB
Related Links19-002, 19-002-152FB Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
19-002-152FB Details Description
Related parts for 19-002-152FB
FIXED IND 22UH 1.2A 190 MOHM TH datasheet.pdf
IC AMP AUDIO QUAD AB DIFF 20QSOP datasheet.pdf
IC DGTL PWM SYSTEM CTRLR 64VQFN datasheet.pdf
FERRITE SUPP 264 OHM 4.0A PCB datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 1POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf