Aries Electronics, Inc. 19-002-152FB
19-002-152FB picture photo
Mfg. Part Number
19-002-152FB
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE 19POS .100 JUMPER 2 INCH
Datasheet Download
19-002-152FB.pdf
Availability of 19-002-152FB
QUANTITY
19-002-152FB Order Process
Ship out your order
Specifications of 19-002-152FB
Internal Part NumberEIS-19-002-152FB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series152FB
Cable TypeRibbon
Number of Conductors19
Pitch0.100" (2.54mm)
Length2.00" (50.80mm)
Length - Exposed Ends0.125" (3.18mm)
Termination StyleCompletely Exposed Wires on Both Sides with Protective Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)19-002-152FB
Related Links19-002, 19-002-152FB Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
19-002-152FB Details Description
Related parts for 19-002-152FB
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 388BGA datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 2KVDC AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY 600V 10A ISOPLUS220 datasheet.pdf
BOARD DEMO AMP CKT CMPA0060025F datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 180 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC GATE NOR 2CH 2-INP 8-VSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf