Bel Fuse Inc. 19-2504-10PB
19-2504-10PB picture photo
Mfg. Part Number
19-2504-10PB
Manufacturer
Product Category
Barrel - Audio Connectors
Brief Description
CONN COMP RCA RG59 RED 1=10
Datasheet Download
19-2504-10PB.pdf
Availability of 19-2504-10PB
QUANTITY
19-2504-10PB Order Process
Ship out your order
Specifications of 19-2504-10PB
Internal Part NumberEIS-19-2504-10PB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyBarrel - Audio Connectors
Series-
PackagingBulk
Connector TypePhono (RCA) Plug
GenderMale
Signal LinesMono
Plug/Mating Plug Diameter3.20mm ID, 9.00mm OD (RCA)
Number of Positions/Contacts2 Conductors, 2 Contacts
Internal Switch(s)Does Not Contain Switch
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCompression
ShieldingUnshielded
Features-
Color - ContactRed
Contact MaterialBrass
Contact Material - PlatingNickel
Housing MaterialBrass
Housing ColorSilver
Operating Temperature-
Voltage - Rated-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)19-2504-10PB
Related Links19-250, 19-2504-10PB Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
19-2504-10PB Details Description
Related parts for 19-2504-10PB
CONN HEADER .100 DUAL STR 68POS datasheet.pdf
PHOTODIODE UV 100MM SQ BNC CONN datasheet.pdf
FIXED IND 1.2NH 390MA 100 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 8.25MM datasheet.pdf
HEAT SHRINK PSTH 3/4 BK 100' SPL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE SKT datasheet.pdf