NorComp 191-037-113L561
191-037-113L561 picture photo
Mfg. Part Number
191-037-113L561
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
191-037-113L561.pdf
Availability of 191-037-113L561
QUANTITY
191-037-113L561 Order Process
Ship out your order
Specifications of 191-037-113L561
Internal Part NumberEIS-191-037-113L561
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model191-037-113Lxx1.pdf191-037-113-Lxx1.stp191-037-113-Lxx1.igs
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Shielded
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)191-037-113L561
Related Links191-037, 191-037-113L561 Datasheet, NorComp Distributor
191-037-113L561 Details Description
Related parts for 191-037-113L561
IC 24-BIT 1 CHAN A/D 18-SOIC datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 50V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 32pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
CTV 41C 41#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
IC EEPROM 32K I2C BUS DIP-T8 datasheet.pdf
High Precision 5 V Reference IC datasheet.pdf