Grayhill, Inc. 19101-10UL
19101-10UL picture photo
Mfg. Part Number
19101-10UL
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SW ROTARY SP 15A 2" 10POS 120V
Datasheet Download
19101-10UL.pdf
Availability of 19101-10UL
QUANTITY
19101-10UL Order Process
Ship out your order
Specifications of 19101-10UL
Internal Part NumberEIS-19101-10UL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRotary Switches & Mechanical Encoders
RoHS InformationCompliance Status by Product Type
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series19
Number of Positions10
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP10T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating15A (AC), 1A (DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC120V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length12.70mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Features-
Depth Behind Panel24.13mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque12 ~ 36 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)19101-10UL
Related Links19101, 19101-10UL Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
19101-10UL Details Description
Related parts for 19101-10UL
CONN PLUG 3POS FEMALE SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE ASSY SGL-END MALE 4POS 2M datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.085" NYLON 10.8MM datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
ETHERNET CONN KIT W/TOOL datasheet.pdf
IC SOC CORTEX-A9 KINTEX7 900FBGA datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4.5A datasheet.pdf