NorComp 192-037-113R531
192-037-113R531 picture photo
Mfg. Part Number
192-037-113R531
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
192-037-113R531.pdf
Availability of 192-037-113R531
QUANTITY
192-037-113R531 Order Process
Ship out your order
Specifications of 192-037-113R531
Internal Part NumberEIS-192-037-113R531
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series192
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)192-037-113R531
Related Links192-037, 192-037-113R531 Datasheet, NorComp Distributor
192-037-113R531 Details Description
Related parts for 192-037-113R531
RES ARRAY 2 RES 3.3 OHM 0606 datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 123 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 40VOUT 100W datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.2A 4DSBGA datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AMC-AMC PLG RG-178 200MM datasheet.pdf