NorComp 194-062-213L561
194-062-213L561 picture photo
Mfg. Part Number
194-062-213L561
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
194-062-213L561.pdf
Availability of 194-062-213L561
QUANTITY
194-062-213L561 Order Process
Ship out your order
Specifications of 194-062-213L561
Internal Part NumberEIS-194-062-213L561
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series194
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)194-062-213L561
Related Links194-062, 194-062-213L561 Datasheet, NorComp Distributor
194-062-213L561 Details Description
Related parts for 194-062-213L561
THERMISTOR PTC 470 OHM 85C SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 14-SOIC datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT DUAL 16LFCSP datasheet.pdf
FERRITE CORE PM 9.2UH N87 datasheet.pdf
CONN PLUG GREEN 2CKT .093 datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
508 TB PL PL FIXED/TYPE datasheet.pdf
DC/DC CONV 3W DIP24 DUAL OUT datasheet.pdf