API Delevan 1944R-15J
1944R-15J picture photo
Mfg. Part Number
1944R-15J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 850MA 380 MOHM
Datasheet Download
1944R-15J.pdf
Availability of 1944R-15J
QUANTITY
1944R-15J Order Process
Ship out your order
Specifications of 1944R-15J
Internal Part NumberEIS-1944R-15J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1944R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CorePhenolic
Inductance1.5µH
Tolerance±5%
Current Rating850mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)380 mOhm Max
Q @ Freq45 @ 15MHz
Frequency - Self Resonant160MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.193" Dia x 0.447" L (4.90mm x 11.35mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1944R-15J
Related Links1944, 1944R-15J Datasheet, API Delevan Distributor
1944R-15J Details Description
Related parts for 1944R-15J
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 0402 datasheet.pdf
FAN AXIAL 25.5X10MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CREE XP-E RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
AB 20C 20#16 SKT PLUG datasheet.pdf
CAP 220 UF 20% 63 V datasheet.pdf